Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... declaratia 600
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

declaratia 600

ca pfa cand trebuie sa depun D600 daca:1.termenul este 31 ianuarie a anului?
2.veniturile cărui an le iau îm considerare dacă trebuie să o depun anul acesta.find înreg.în sistem real.3.trebuie să depun declaraţia chiar dacă nu mă încadrez în 741ron adică veniturile sunt sub acest nivel?

Declaratia 600 ,pentru anul 2012,se depune de persoanele prevazute la art.296.indice 21
alin.(1)lit.a).-e)din Codul fiscal,numai in situatia in care se incadreaza in una din aceste categorii,incepand cu data de 01.07.2012.Nu au obligatia depunerii declaratiei persoanele care sunt asigurate ale sistemului public de pensii,conform art.6 alin.(1)pct.I-III si V din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.Baza lunara de calcul este venitul declarat,care nu poate fi mai mic de 35% din castigul mediu brut(2117x35%=741 lei).
Veniturile care sunt luate in calcul sunt cele ale anului 2012.Daca venitul lunar declarat este sub de 741 lei,baza de calcul va fi de 741 lei(minim).