avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 600
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 600

Buna ziua! Am o nelamurire . Daca am o intreprindere individuala si nu sunt salariata nu am nic un fel de alte venituri, trebuie sa depun declaratia 600 anul acesta sau anul viitor. Si daca sunt salariata trebuie sa depun declaratia 601?
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 12:19, 2 Decembrie 2012
Facand parte din contribuabilii la sistemul public de pensii prevazuti la art.296^21 din Codul fiscal,trebuia sa depuneti Declaratia 600 pentru anul 2012.Daca,ati trecut in categoria persoanelor asigurate in sistemul public de pensii conform art.6 alin.(1)pct I lit.a).-c).,pct.II,III si V din Legea nr.263/2010,va trebui sa depuneti Declaratia 601.
Si care sunt termenele de depunere a acestor declaratii?
Si spuneti ca trebuia sa depun declaratia 600 pentru anul 2012, dar nu scrie ca acesta declaratie o depun doar contribualbili care isi dechid intreprinderi individuale incepand cu 1 iulie 2012.Eu am intreprindere din 2010
Termenele de depunere ale acestor declaratii sunt :600 pana la data de 31.01.2013 pentru anul 2013;601 - la data indeplinirii conditiilor prevazute in OPANAF 1714/2012(trecerea in categoria persoanelor asigurate,conform Legii 263/2010).
In ce priveste depunerea declaratiei 600 pentru anul 2012,este adevarat ca nu se depune in acest an decat de cei nou infiintati incepand cu 01.07.2012.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 600 baciucornelia baciucornelia ca pfa cand trebuie sa depun D600 daca:1.termenul este 31 ianuarie a anului? 2.veniturile cărui an le iau îm considerare dacă trebuie să o depun anul ... (vezi toată discuția)
Contributie pensii narcis.moraru narcis.moraru Sunt PFA dar si angajat cu contract de munca de 2 ore/zi. Sunt obligat sa platesc contributia la pensii pentru venitul cumulat sau pot alege sa o achit ... (vezi toată discuția)