avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA - cine depunde declaratia 600?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA - cine depunde declaratia 600?

declaratia 600 se depunde cand si de cine?
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 19:01, 14 Septembrie 2012
Declaratia 600 se completeaza si se depune de catre persoanele care au calitatea de contribuabili la sistemul public de pensii,inclusiv de PFA.(mentionate la art.296 indice 21 alin.(1)din Codul fiscal).Persoanele asigurate in sistemul public de pensii,conform art.6 alin.(1) pct.I lit.a)-c),pct.II,III si V din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice,precum si cele care au calitatea de pensionari,nu datoreaza CAS pentru veniturile realizate,mentionate la alin.(1).Prevederile de mai sus si altele fiind introduse prin OUG 125/2011,modificate si completate prin OG 15/2012,declararea veniturilor se face la inceputul anului urmator.Pentru anul 2012,declaratia trebuia depusa incepand cu 01.07.2012.





dar daca este salariat cu 8 ore si are PFA cu salariati mai depune?
Daca este salariat,in baza unui contract individual de munca,este asigurat in sistemul public de pensii,conform celor mentionate anterior ,incadrandu-se la art. 6 alin.(1) pct .I lit.a).din Legea 263/2010.In concluzie,nu depune Declaratia 600.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 600 intrebare_buna intrebare_buna Buna ziua! Am o nelamurire . Daca am o intreprindere individuala si nu sunt salariata nu am nic un fel de alte venituri, trebuie sa depun declaratia 600 anul ... (vezi toată discuția)
Declaratia 600 baciucornelia baciucornelia ca pfa cand trebuie sa depun D600 daca:1.termenul este 31 ianuarie a anului? 2.veniturile cărui an le iau îm considerare dacă trebuie să o depun anul ... (vezi toată discuția)
Cas pentru pfa-uri cu norma de venit Cristi2203 Cristi2203 Am PFA cu norma de venit si sunt angajat pe perioada nedeterminata. In acest caz se mai plateste CAS pentru PFA? In caz ca da cum se calculeaza si cumse ... (vezi toată discuția)