Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA - cine depunde declaratia 600?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA - cine depunde declaratia 600?

declaratia 600 se depunde cand si de cine?
Declaratia 600 se completeaza si se depune de catre persoanele care au calitatea de contribuabili la sistemul public de pensii,inclusiv de PFA.(mentionate la art.296 indice 21 alin.(1)din Codul fiscal).Persoanele asigurate in sistemul public de pensii,conform art.6 alin.(1) pct.I lit.a)-c),pct.II,III si V din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice,precum si cele care au calitatea de pensionari,nu datoreaza CAS pentru veniturile realizate,mentionate la alin.(1).Prevederile de mai sus si altele fiind introduse prin OUG 125/2011,modificate si completate prin OG 15/2012,declararea veniturilor se face la inceputul anului urmator.Pentru anul 2012,declaratia trebuia depusa incepand cu 01.07.2012.

dar daca este salariat cu 8 ore si are PFA cu salariati mai depune?
Daca este salariat,in baza unui contract individual de munca,este asigurat in sistemul public de pensii,conform celor mentionate anterior ,incadrandu-se la art. 6 alin.(1) pct .I lit.a).din Legea 263/2010.In concluzie,nu depune Declaratia 600.