Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare PFA de catre medici
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare PFA de catre medici

Un medic se poate autoriza pentru a putea desfasura activitati independente ca persoana fizica autorizata (PFA) conform legislatiei in vigoare?
Care sunt actele necesare si unde se depun pentru inregisrare PFA?

Daca nu poate infiinta PFA, care este calea legala pentru a putea desfasura activitati independente?
Mentionez ca nu doreste deschiderea unui cabinet medical individual, ci doar o modalitate legala pentru a-si putea desfasura activitatea independent.

Va multumesc!
adriana1989, utilizator
Nu aveti alte cai, decat angajat undeva, CMI sau SRL. Medicii nu au voie sa-si infiinteze PFA!
ContSters259670, utilizator
Ce am gasit in alt forum: "in cazul dvs nu se aplica prevederile og 44/2008 ci fiind vorba de o profesie liberala, in baza avizului de libera practica veti desfasura activitate in baza codului fiscal emis de MF".
Corect si pe actele eliberate de catre Administratia Financiara de care apartineti apare:
Xy persoana fizica independenta(care nu este tot una cu PFA-ul din og 44/2008)si trebuie sa tineti contabilitate, sa depuneti declaratii.
Actele pentru aceasta forma :
-diploma medic
-certificatul eliberat de Colegiul medicilor( la zi)
-atestarea de la Ministerul Sanatatii cu specialitatea d-voastra
-actele pentru sediu social+acordul asociatiei de proprietari+acordul vecinilor direct afectati (chiar daca nu consultati acasa sau unde va faceti sediu social)
Mergeti cu ele si veti primi Actul cu codul fiscal de la Administratia Financiara de care apartineti.
ContSters259670, utilizator