Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale modificare statut
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

modificare statut

Buna ziua,
Nu reusesc sa gasesc legea privind modificarea statutului.
Daca am datorii catre stat reprezentand TVA si impozit pot modifica in statutul firmei durata de functionare astfel incat sa o pot inchide?
Cautati la art. 204 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata. Pana cand nu platiti datoriile catre stat, ma indoiesc ca veti putea radia firma in mod legal.
Nu puteti radia firma fara sa prezentati certificatul fiscal de la ANAF.
Nu puteti obtine acest certificat pana nu achitati datoriile catre bugetul statului.