avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale modificare statut
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

modificare statut

Buna ziua,
Nu reusesc sa gasesc legea privind modificarea statutului.
Daca am datorii catre stat reprezentand TVA si impozit pot modifica in statutul firmei durata de functionare astfel incat sa o pot inchide?
Cel mai recent răspuns: teodora2 , utilizator 00:01, 5 Septembrie 2012
Cautati la art. 204 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata. Pana cand nu platiti datoriile catre stat, ma indoiesc ca veti putea radia firma in mod legal.
Nu puteti radia firma fara sa prezentati certificatul fiscal de la ANAF.
Nu puteti obtine acest certificat pana nu achitati datoriile catre bugetul statului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchidere pfa r. hanes r. hanes Buna ziua. Va rog sa-mi detaliati pasii care trebuie urmati pentru inchiderea unui PFA. Multumesc. (vezi toată discuția)
Mandatare pentru inchidere pfa Mihai223 Mihai223 Am un PFA infiintat acum ceva vreme si pe care urmeaza sa mi-l radieze o avocata care s-a ocupat si de infiintare. Din cate stiu, dupa inchidere, eu va trebui ... (vezi toată discuția)
Srl dizolvata de drept, dar impozit de plata ASUL28 ASUL28 Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatorul caz: SRL dizolvata de drept in martie 2006, Finantele au facut recurs pt 300 ron, suma s-a platit, dar asociatul ... (vezi toată discuția)