Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de intretinere

Din februarie 2011, fostul sot nu a mai platit pensia de intretinere, pentru fiul sau, asa cum a prevazut hotararea de divort. Poate sa mearga sa depuna plangere penala? Fac mentiunea ca haotararea de divort prevede ca termen de plata o perioada de 4 ani (decembrie 2008-decembrie 2012). Fiul meu are 24 de ani,iar anul acesta a intrat la facultate, la cursuri de zi. Ce demers poate sa intreprinda ca tatal sau sa-l poata ajuta financiar pe perioada studiilor?
Neplata pensiei de intretinere 3 luni consecutiv, constituie infractiunea de abandon de famile si se pedepseste cu inchisoarea.

Poate merge sa depuna o plangere penala.

Poate solicita instantei obligarea la plata pensiei de intretinere in continuare;

legea prevede ca poate fi obligat la plata pensiei de intretinere pana la terminarea studiilor, dar pana la implinirea varstei de 26 de ani
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Multumesc!
Car3men a scris:

Neplata pensiei de intretinere 3 luni consecutiv, constituie infractiunea de abandon de famile si se pedepseste cu inchisoarea.

art. 305 din Codul Penal.

c) neplata cu rea-credintã, timp de 2 luni, a pensiei de întretinere stabilitã pe cale judecãtoreascã, se pedepseste, în cazurile prevãzute la lit. a) si b) cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendã, iar în cazul prevãzut la lit. c), cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendã.