Forum Discuţii juridice Executare silită girant banca
Discuție deschisă în Executare silită

girant banca

am un credit bancar si un credit CAR ,cheltuielile lunare deci din salariu nu imi mai ramane decat in jur de 150- 200 lei. Am girat o colega care nu si-a platit datoriile si acum imi vin poprire pe salariu. aceasta poprire inseamna o treime din salariu deci eu voi ramane in imposibilitatea de plata a propriilor datorii. Intrebarea mea este care ar fi procedura de a sista aceasta poprire sau sa se aplice doar la suma ramasa disponibila.
Buna ziua !
Notificati in scris unitatea creditoare ( care a instituit proprirea) despre situatia de fapt si solicitati diminuarea cuantumului sumelor proprite pana la limita prevazuta de lege (totalul sumelor urmarite poate fi de maxim 1/2 din venitul lunar net ) . Bafta !
Poprirea in cazul dvs se infiinteaza legal pe 1/3 din salariu cat e maxim.
Numai daca faceti contestatie la executare aratand ce ati scris aici, puteti spera ca suma retinuta sa va fie diminuata.
Cititi contractul de credit si vedeti cumva daca la semnare nu ati constituit in favoarea bancii o garantie reala mobiliara asupra 1/3 din venituri sau intrati aici [ link extern ]
la rubrica debitor introduceti CNP si vedeti daca apare ceva.
BEJ Sahlian , Executor judecatoresc