Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale scutiri
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

scutiri

In cazul vaduvelor de razboi care nu s-au recasatorit, scutirile se aplica pentru terenurile extravilane care se afla pe raza localitatii de domiciliu?
Nu neaparat si numai pentru terenurile incadrate in categoriile de folosinta arabil/ faneata/padure in limita a 5 hectare indiferent daca sunt in intravilanul sau extravilanul localitatii, conform art 284, alin 7^2, Cod fiscal :
(7^2) Scutirea de la plata impozitelor şi taxelor locale, precum şi de la plata impozitului corespunzător pentru terenurile arabile, fâneţe şi păduri, în suprafaţă de până la 5 ha, se aplică pentru veteranii de război, văduvele de război şi văduvele veteranilor de război care nu s-au recăsătorit

[ link extern ]