Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale scutire impozit
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

scutire impozit

Buna ziua!

O persoana cu grad de handicap accentuat care are domiciliul in Pitesti (la oras) poate beneficia de scutirea impozitului pe teren agricol intravilan,extravilan si padurii in alta localitate (comuna Recea-Ag)?
Mentionez ca titlul de proprietate pe aceste terenuri este pe numele ei.

Va multumesc!
Nu.
Beneficiaza de aceasta scutire veteranii de razboi, vaduvele de razboi si vaduvele veteranilor de razboi nerecasatorite si pentru o suprafata de maxim 5 ha, conform Codului fiscal , art 284:

"(7^2) Scutirea de la plata impozitelor şi taxelor locale, precum şi de la plata impozitului corespunzător pentru terenurile arabile, fâneţe şi păduri, în suprafaţă de până la 5 ha, se aplică pentru veteranii de război, văduvele de război şi văduvele veteranilor de război care nu s-au recăsătorit."

[ link extern ]

Multumesc frumos pt raspuns!
Am fost la primarie,la serviciul de taxe si impozite si mi s-a spus ca beneficiaza doar la domiciliul din cartea de identitate nu si acolo unde are alte bunuri.