Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatia de somaj?

Vreau sa stiu si eu daca pot benificia de ajutorul de somaj, avand in vedere ca la ultimul loc de munca am lucrat 2 luni iar la precendentul (care a fost si primul loc de munca) 2 ani de zile. Mentionez ca am avut continuitate intre joburi.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs.;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni stagiu de cotizare la somaj nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

3. - Din cele prezentate de dvs. reiese ca indepliniti conditia de stagiu de cotizare la somaj.
- Dar nu spuneti cum v-a incetat CIM, cu ce articol din Codul muncii, ca sa vedem daca va este sau nu imputabila incetarea CIM.
Am plecat de la ultimul loc de munca acum aprox 2 luni dandu-mi demisia, dar nu stiu articolul din codul muncii.
1. Uitati-va pe decizia de incetare a CIM, acolo scrie cu ce articol din Codul muncii a incetat.

2. Daca ati demisionat, asta va este imputabila dvs. si nu veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.