avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de indemnizatia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de indemnizatia de somaj?

Vreau sa stiu si eu daca pot benificia de ajutorul de somaj, avand in vedere ca la ultimul loc de munca am lucrat 2 luni iar la precendentul (care a fost si primul loc de munca) 2 ani de zile. Mentionez ca am avut continuitate intre joburi.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:17, 4 Septembrie 2012
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs.;
- in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni stagiu de cotizare la somaj nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.

3. - Din cele prezentate de dvs. reiese ca indepliniti conditia de stagiu de cotizare la somaj.
- Dar nu spuneti cum v-a incetat CIM, cu ce articol din Codul muncii, ca sa vedem daca va este sau nu imputabila incetarea CIM.
Am plecat de la ultimul loc de munca acum aprox 2 luni dandu-mi demisia, dar nu stiu articolul din codul muncii.
1. Uitati-va pe decizia de incetare a CIM, acolo scrie cu ce articol din Codul muncii a incetat.

2. Daca ati demisionat, asta va este imputabila dvs. si nu veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum pot beneficia de indemnizatie de somaj? mihaibatranu mihaibatranu Buna ziua, Am lucrat 32 ani intr-o mare companie si in data de 13 mai 2011 am incheiat CIM cu acordul partilor. Intrebarea este in ce conditii pot beneficia ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa demisie Mihalciuc Mihalciuc Buna ziua! Va rog sa ma informati daca la data de 20 noiembrie 2013 mi-am dat demisia de buna voie de la o companie unde am lucrat consecutiv 4 ani de zile ... (vezi toată discuția)
Daca demisionezi, poti sa intri in somaj? NONIE NONIE Daca o persoana dupa ce a lucrat 9 luni de zile cu carte de munca si isi da demisia, are voie sa intre in somaj?Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)