Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daune majore cauzate de chiriasi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daune majore cauzate de chiriasi

buna ziua,
am inchiriat un apartament de lux unor prieteni( sot si sotie + copii) pana cand acestia vor reusi sa-si termine de finisat si aranjat casa pe o perioada de 2 ani.
Apartamentul l-am incredintat in stare perfecta si fiindu-ne buni prieteni nu le-am cerut o chirie mare.
Zilele acestea ne-au sunat si ne-au spus ca din motive neexplicabile, adica asa din senin, chiuveta din baie a cazut si s-a spart si astfel s-a deteriorat si bateria de apa.
Chiveta este destul de scumpa iar bateria marca Kludi este si ea scumpa. Paguba este cam de aproximativ 700 lei.
Nu stiu de unde, dar au venit cu o chiveta care se vede ca este uzata si cu o baterie ordinara ca sa le monteze in locul celor deteriorate. Noi le-am spus ca vrem sa tina cont de ceea ce a fost inainte si sa le puna la fel.
Ei sustin ca ar trebui asta sa fie problema noastra deoarece sunt in casa unde suntem propietari noi.
Va rog sa-mi spuneti in atributele cui intra reparatia daunelor si ce putem face.
Avem contract de inchiriere inregistrat la ANF.
Eu consider ca reparatia daunelor cauzate revine chiriasului.
Notificatii in acest sens, iar daca nu sunt de acord sa va despagubeasca, reziliati contractul cu obligarea la daune.
deci tot ceea ce se defecteaza sau se strica in apartament, atunci cand sunt chiriasi plata reparatiilor si a adunelor revine chiriasului.
Inlocuirea obiectelor deteriorate este la alegerea chiriasului fara a consulta propietarul?
In cazul meu daca chiriasul vine si monteaza o chiuveta luata la mana a doua din targ fara sa ne anunte de intentia lui, eu sunt obligat sa-i accept oferta?
In mod normal se face un proces verbal in care se trec bunurile care au fost predate pentru buna folosinta a imobilului.
La expirarea perioadei de inchiriere se verifica avand in vedere procesul verbal amintit.
De asemenea in timpul perioadei se poate vizita de catre proprietar imobilul cu instiintarea prealabila a chriasului pentru a se constata stare imobilului si a bunurilor predate.
De aceea se percepe si o garantie pentru a se acoperi eventuale pagube.