Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adeverinta vanzare apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adeverinta vanzare apartament

Buna seara. Am cautat prin forum, am gasit cateva discutii pe marginea subiectului, dar nu prea m-am lamurit. Situatia noastra este asa: Un proprietar a solicitat eliberarea unei adeverinta ca nu are datorii, pe data de 04.09.2012. Noi pe 05.09.2012 afisam listele de plata aferente consumurilor din luna iulie. Ce ar trebui sa mentionam pe adeverinta ca sa nu ne trezim cu situatia in care noul proprietar va spune ca el a cumparat locuinta incepand cu 15.09.2012(de exemplu) si ca nu trebuie sa plateasca cota aferenta lunilor august/partial septembrie. Care e formularea corecta ? Administratorul spune ca va scrie pe adeverinta ca este achitata cota la intretinere inclusiv luna iunie.2012, ceea ce e adevart la data de 04.09.2012. Multumesc,
Este corect, specificati situatia apartamentului la data eliberarii adeverintei sau mai amanati pana calculati cotele si atunci treceti suma restanta. Pe listele de plata este specificata data afisarii listelor si data scadenta, nu?
Da, sunt specificate toate datele necesare(data afisare, data scadenta, perioada de afisare), dar nu mai putem amana...:(
Si eu am patit asa, a trebuit sa eliberez adeverinta cu o zi inainte de afisarea listei, semnau la notar, nu am avut probleme.
Ati folosit un anume tipizat, sau ...o adeverinta adaptata?
A venit proprietarul cu adeverinta de la notar, dar puteti face dumneavoastra una cu antetul asociatiei si in care sa specificati ca domnul X, proprietarul apartamentului...... nu are datorii fata de asociatie, ultima luna achitata fiind......., este simplu de facut.