avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

tatal meu este nascut pe 25 03 1956,are 35 de ani de vechime din care 15 ani la grupa 1pina in 2001 cand s-a suspendat vechimea as dori sa stiu daca rste vreo posibilitate de a iesi la pensie anticipata anul acesta.va multumesc
Cel mai recent răspuns: alei_alei , utilizator 23:11, 5 Septembrie 2012
Sper ca inteleg bine, tatal dvs. lucreaza in continuare, nu? Expresia dvs."cand s-a suspendat vechimea" este confuza.
Daca lucreaza si acum, variantele de pensionare, conform actualelor reglementari legale, sunt:
1. Pensie limita de varsta si stagiul minim - 25.03.2021.
2. Pensie limita de varsta, cu reducerea varstei pt activitate in gr. I de munca - 25.03.2018.
3. Pensie anticipata partiala (cu penalizare) - 25.03.2016 (penalizarea va fi doar 18%).
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Mai aduc o perioada suplimemtara la vechimea in munca,de 7 ani si 6 lun(6 luni la un ani).
-Astfel ar acumula 35+7 ani si 6 luni =42 de ani si 6 luni.
Pentru pensie anticipata fara penalizare cele dopua conditii sunt:
1-Varsta 60 de ani.
2-Stagiul de cotizare de 43 de ani(fara stagiu asimilat).
Daca mai lucreaza,pana va indeplini conditia de varsta,o poate indeplini si pe cea de stagiu.
imi cer scuze am omis sa precizez ca nu mai lucreaza ,a fost dat in somaj ,si cu tot cu grupa are 43 ani de vechime

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand poate iesi la pensie georgian_eugen79 georgian_eugen79 este nascut in martie 1956 are 36 ani de vechime din care 12ani si 7 luni gr 2 cand poate iesi la pensie (vezi toată discuția)
Lamuriri pentru pensionare anticipata andreeapopescu24 andreeapopescu24 Sunt nascuta pe 28 oct 1956, am 21 de ani de munca, din care 6 ani si 6 luni de grupa I, iar 8 ani de grupa a II-a. Ma pot pensiona anticipat? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata barbat edith maria edith maria Buna ziua Sotul meu este nascut in 14 august 1956, lucreaza din iulie 1975 pana in prezent, din care 16 ani si 9 luni in grupa a II-a. Cand se poate pensiona ... (vezi toată discuția)