Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Curatela fratelui
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Curatela fratelui

Am situatia urmatoare:
Exista un copil de 6 ani caruia mama i-a decedat acum 1an si jumatate si tatal a parasit caminul conjugal deoarece casa este a bunicii din partea mamei, sora mai mare in varsta de 21 de ani vrea sa obtina curatela(tatal sau nu se opune intrucat nu are posibilitati financiare de a-l creste si nu se poate implica in cresterea minorului).Nu s-a dorit aceasta situatie insa sora sa se loveste de documente peste tot,semnatura de drept asupra copilului (la scoala,la afterschool) si cu siguranta astfel de situatii vor aparea si pe viitor,sora lui mai mare doreste curatela,aceasta beneficiaza de locuinta,loc de munca stabil si posibilitati de crestere a unui copil.
Mentionez faptul ca tatal in prezent locuieste cu chirie.
Unde ar trebui sa se adreseze sora lui pentru a obtinue curatela,avand in vedere faptul ca are bunavointa tatalui?
Cu ce este afectat tatal copilului?
Ce demersuri sunt necesare?Exista posibilitatea ca cei de la protectia copilului sa-l ia in custodia lor pana la terminarea procesului?

Multumesc,
Astept raspuns.
Dupa noul cod civil , instanta de tutela rezolva aceste probleme.
Nu este vorba de curatela ci de tutela.
Conform art. 110 C. civ tutela minorului se instituie atunci cand ambii parinti sunt, dupa caz, decedati, necunoscuti, decazuti din exercitarea drepturilor parintesti sau li s-a aplicat pedeapsa penala a interzicerii drepturilor parintesti, pusi sub interdictie, disparuti ori declarati judecatoreste morti, precum si in cazul in care, la incetarea adoptiei, instanta hotaraste ca este in interesul minorului instituirea unei tutele.
Dupa cum vedeti tutela minorului se poate institui numai in cazul in care niciunul din parinti nu se poate preocupa de ingrijirea minorului.
Daca nu este foarte grava lipsa de preocupare a tatalui, va sfatuiesc sa faceti in continuare demersurile pe care deja le intreprindeti si, cand este cazul, sa-l deranjati totusi pe tatal pentru a semna acolo unde numai dumnealui poate semna.