Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minor fara tutore legal?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minor fara tutore legal?

Am un prieten in varsta de 15 ani.
Pana acum, bunica lui de pe mama a fost tutorele sau legal, avand in vedere faptul ca mama lui este mai mult plecata in strainatate (cam 90% din an).

Daca bunica lui de pe mama a murit, alti bunici nu are, iar mama si tatal lui sunt despartiti, cine ramane tutorele lui legal, in acest caz?

Multumesc anticipat!
Trebuie sesizată instanța de tutelă, în vederea numirii unui nou tutore.
Conform legii, parintele plecat in strainatate este obligat sa desemneze persoana care sa se ocupe de intretinerea copilului.
Persoana desemnata trebuie sa faca parte din familia extinsa (rudele copilului pana la gradul IV inclusiv), sa aiba 18 ani si sa aiba conditiile materiale si grantiile morale necesare cresterii si ingrijirii unui copil.
Confirmarea acestei persoane se va face de catre instanta de tutela.

Ce se intamlacu tatal? Este in tara? Nu se poate ocupa de minor?
Nu stiu daca tatal copilului l-a recunoscut sau nu, dar ce stiu cert este faptul ca el este complet neinteresat de minor.
Baiatul nu a avut-o ca tutore pe bunica, bunica a avut grija de el.
Cat are un reprezentant legal care nu e decazut din drepturi, baiatul nu are de ce sa aiba tutore.
Art. 110
Tutela minorului se instituie atunci cand ambii parinti sunt, dupa caz, decedati, necunoscuti, decazuti din exercitiul drepturilor parintesti sau li s-a aplicat pedeapsa penala a interzicerii drepturilor parintesti, pusi sub interdictie judecatoreasca, disparuti ori declarati judecatoreste morti, precum si in cazul in care, la incetarea adoptiei, instanta hotaraste ca este in interesul minorului instituirea unei tutele.
Mama ce zice, l-a lasat de izbeliste ?
Cine are grija de copil in momentul asta ? Mama nu il poate lua acolo unde e ?
Daca mama nu gaseste pe cineva cu care sa lase copilul, va fi anuntata autoritatea tutelara de catre scoala/ vecini si copilul va fi institutionalizat daca nici tatal nu e de gasit iar mama poate fi decazuta din drepturi.