Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... INMATRICULARE AUTO
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

INMATRICULARE AUTO

Buna ziua!Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema:Am cumparat o masina de la cineva.Masina provine din Germania;inca nu este inmatriculata definitiv pe Romania.Masina a trecut prin mai multi cumparatori;adica doi cumparatori romani si eu al treilea.Si acum marea incalceala:sa presupunem ca eu sunt Z.Masina a cumparat-o X din Germania si i-a vandut-o lui Y,iar Y lui Z (adica eu).Cand am cumparat masina Y nu mi-a dat fiscalul la ea,urmand sa mi-l trimita.In momentul achizitionarii, masina avea primul rand de numere rosii care erau aproape de expirare.Asa ca,eu am fost la inmatriculari cu contractul de vanzare-cumparare si am mai scos un rand de numere rosii.Ieri,Y mi-a trimis fiscalul de la X;pentru ca el nu apucase sa mearga la impozite sa o treaca pe el,deoarece mi-o vanduse mie intre timp.Deci masina nu are fiscal pe numele lui.Am fost la serviciul de taxe si impozite sa inscriu masina cu acel fiscal (pe numele lui X).Doamna de acolo mi-a spus ca nu pot inscrie masina pe numele meu pentru ca vanzarea este intre mine si Y,si nu intre mine si X.Ca atare trebuie sa-i dau fiscalul lui X, lui Y,sa-si inscrie masina pe el si sa scoata un fiscal pe numele lui si sa mi-l trimita mie.Mentionez ca Y e din capatul celalalt al tarii (distanta de mine).Nu am nici timp,nici bani sa mai merg pana acolo;in plus Y nu mai vrea sa treaca masina pe el fiindca ii este frica de impozite.Y mi-a spus ca o putem rezolva altfel,si anume:anulam contractul de vanzare intre mine si el si facem un alt contract intre X si mine;pe care mi-l va trimite prin posta pentru a nu ma mai deplasa eu acolo.Acum marea mea nedumerire:Y imi trimite contractul de vanzare-cumparare intre X si mine,iar eu pot foarte bine sa inscriu masina,deoarece am fiscalul de la X.Dar,ma intreb...eu atunci cand am fost la serviciul de inmatriculari si am scos al doilea rand de numere rosii,acolo am lasat copie dupa contractul de vanzare intre X si Y,intre Y si mine.Acum cand o sa merg la serviciul de impozite si taxe cu contractul de vanzare-cumparare intre X si mine,nu o sa se observe neregula?Adica la serviciul de inmatriculari apare contractul de vanzare-cumparare intre Y si mine,iar la serviciul de taxe si impozite apare contractul de vanzare-cumparare intre X si mine.Nu imi doresc sa intru in probleme.Va rog ajutati-ma...vreau sa inmatriculez masina si ma lovesc de piedici.Deja am implinit luna de la cumpararea masinii;va trebui sa platesc si o amenda pentru neinscrierea la timp a masinii.Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul de la d-vs.O zi buna!
Incalcita problema, pt cei de la impozite si taxe ati rezolvat, problema este la inmatriculari, acolo nu vor accepta sa schimbati CVC facut cu X, sigur va vor trimite sa inscrie Y, si sa va dea el fiscalul. Ma gandesc daca nu reinoitii numerele rosii, aceea lucrare se inchide, nu circulati cateva zile, pe uma mergeti sa o inscrieti cu CVC si fiscalul lui X, zic si eu. Incercati si la ghiseu sa vedeti ce va spun ei. Dar greseala este pornita de la Y care a zis ca va da fiscal, dar nu a respectat intelegerea.