Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda parcare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda parcare

buna ziua
am primit o amendapt ca am parcat pe un trotuar, la coltul unei strazi, si cica am blocat accesul pietonilor pe trotuar. bmentionez ca in zona nu exista niciun semn care sa interzica parcarea in acel loc si nici o trecere de pietoni. am refuzat sa semnez procel motiv pt care mi-a fost trimis de catre politia mures ( acolo s-a petrecut fapta) si lipit pe usa apartamentului.
dupa parerea mea este abuziva aceasta amenda
am sanse de castig?

o seara frumoasa
in aceste conditii nu se mai pot invoca exceptia tardivitatii si a nulitatii si va trebui sa mergeti pe faptul ca in zona nu sunt semne de oprire/stationare si ca nu ati blocat tot trotarul ( asa cum mentioneaza si dl avocat) . cereti proba cu plansa foto si interogatoriul martorului.

mult succes
va multumesc mult tuturor pt sfaturi.
mariusinho a scris:

Daca nu exista niciun semn de oprire/stationare interzisa si daca exista 1 - 1,5 m (in functie de cum este stabilit de catre fiecare autoritate publica prin hotararea consiliului local) spatiu pe trotuar pentru circulatia pietonilor, sunt sanse pentru anularea procesului verbal de contraventie prin contestarea acestuia in instanta.

Art.63. - OUG 195
(4) Se consideră parcare staţionarea vehiculelor în spaţii special amenajate sau stabilite şi semnalizate corespunzător.

Art. 144. – HG1391
(2) Administratorul drumului public poate permite oprirea sau stationarea, partial sau total, a unui vehicul pe trotuar, cu respectarea marcajului, iar în lipsa acestuia, numai daca ramâne liber cel putin un culoar de minimum 1 m latime înspre marginea opusa partii carosabile, destinat circulatiei pietonilor.

dupa cum se poate constata, parcarea pe trotuar se poate face numai daca administratorul drumului permite si in conditia ramanerii unui culoar minim de 1 m latime opus partii carosabile.

chiar daca lasi un culoar de min. 1 m latime pe trotuar pe unde sa circule pietonii, daca administratorul drumului nu permite (nu exista indicator de parcare, o pictograma cu o masina cu 2 roti pe carosabil si 2 pe trotuar) poti primi amenda.

in art. 144 se face referire la lipsa "marcajului" ceea ce este cu totul altceva decat un indicator.

administratorului drumului este primaria.
cyan, moderator