Forum Discuţii juridice Executare silită contestatia la executare prin poprire
Discuție deschisă în Executare silită

contestatia la executare prin poprire

Prin sentinta civila definitiva si irevocabila Orasul, alaturi de Unitatea sanitara, a fost obligat sa achite niste drepturi salariale reclamantilor - personal medical.
Aceeasi sentinta obliga Ministerul Sanatatii si Autoritatea de sananate publica sa vireze catre bugetele orasului si unitatii medicale sumele reprezentand drepturile salariale. In prezent, dupa ce acum 6 luni am fost somati sa facem plata, executorul a trimis catre Trezorerie o adresa prin care i se face cunoscut ca a fost dispusa infiintarea popririi asupra conturilor orasului.
Ce sanse am daca fac o contestatie la executarea prin poprire, avand in vedere ca obligatia mea este subsecventa obligatiei Ministerului de a-mi vira la buget sumele nesesare stingerii debitului?
Contestatia o puteti face oricum dar nu cred ca aveti sanse de cistig. Datoria exista si asa ca au dreptul sa va execute prin propriere pina la plata datoriei.
spuneti exact cum e in dispozitiv???adica obliga orasul....

ma mai gandesc la o varianta, sa fie introdusa contestatia la executare de un tert, sa zicem o persoana juriidca care nu-si mai primeste banii pentru ca sunt conturile blocate...persoana juridica care asigura utilitatile pentru oras...eu zic ca trebuie sa existe o varianta....prin care sa dovediti ca executarea afecteaza tertii...poate chiar orasul...astfel incat sa fie oprita executarea pana cand va vireaza ministerul...

e o parere..eu nu as renunta asa usor...
av. Ileana Schwarz