Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA firma platitoare de TVA, fara depasirea plafonului ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

firma platitoare de TVA, fara depasirea plafonului 35000E

In situatia in care o firma s-a inregistrat ca si platitoare de TVA, functioneaza deja de 4 ani, dar nu a depasit niciodata plafonul de 35000E pe an, ce se poate face ca sa nu mai plateasca TVA si sa recupereze TVA-ul platit? Doresc sa ajut pe cineva care a facut aceasta greseala. Va multumesc.
NU mai poate sa faca nimic...optiunea e pe viata...sau durata societatii, pfa-ului...NU stiu daca e neaparat o greseala..ar trebui sa se consulte cu un contabil bun..care sa-i explice si avantajele.

av. Ileana Schwarz
poate solicita printr`o adresa la finante publice rambursarea TVA-ului, daca este in situatia de a recupera TVA conform decontului .
Daca nu o doare ,pe aceasta persoana, eu o sfatuiesc sa nu se lege la cap cu o cerere de rambursare de tva, mai ales in vremurile astea.
kdoina2007 a scris:

In situatia in care o firma s-a inregistrat ca si platitoare de TVA, functioneaza deja de 4 ani, dar nu a depasit niciodata plafonul de 35000E pe an, ce se poate face ca sa nu mai plateasca TVA si sa recupereze TVA-ul platit? Doresc sa ajut pe cineva care a facut aceasta greseala. Va multumesc.

Este persoana impozabila , prin optiune, de la infintare... chiar daca din gresala... nu poate face NIMIC.... nici macar o "cerere de recuperare"