avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA firma platitoare de TVA, fara depasirea plafonului ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

firma platitoare de TVA, fara depasirea plafonului 35000E

In situatia in care o firma s-a inregistrat ca si platitoare de TVA, functioneaza deja de 4 ani, dar nu a depasit niciodata plafonul de 35000E pe an, ce se poate face ca sa nu mai plateasca TVA si sa recupereze TVA-ul platit? Doresc sa ajut pe cineva care a facut aceasta greseala. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Management Account , Consultant fiscal 20:55, 1 Februarie 2009
NU mai poate sa faca nimic...optiunea e pe viata...sau durata societatii, pfa-ului...NU stiu daca e neaparat o greseala..ar trebui sa se consulte cu un contabil bun..care sa-i explice si avantajele.

av. Ileana Schwarz
poate solicita printr`o adresa la finante publice rambursarea TVA-ului, daca este in situatia de a recupera TVA conform decontului .
Daca nu o doare ,pe aceasta persoana, eu o sfatuiesc sa nu se lege la cap cu o cerere de rambursare de tva, mai ales in vremurile astea.
kdoina2007 a scris:

In situatia in care o firma s-a inregistrat ca si platitoare de TVA, functioneaza deja de 4 ani, dar nu a depasit niciodata plafonul de 35000E pe an, ce se poate face ca sa nu mai plateasca TVA si sa recupereze TVA-ul platit? Doresc sa ajut pe cineva care a facut aceasta greseala. Va multumesc.


Este persoana impozabila , prin optiune, de la infintare... chiar daca din gresala... nu poate face NIMIC.... nici macar o "cerere de recuperare"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Compensare tva dozo dozo Doresc un raspuns in urm.speta : -la luna aug.am avut control pt.depasire plafon 35000euro, rezultand in baza procesului de inspectie fiscala suma de plata de ... (vezi toată discuția)
Recuperare tva Avalon9 Avalon9 buna seara. am o intreprindere individuala infintata in anul 2012 neplatitoare de tva cu obiect de activitate transport persoane in regim taxi.nu am atins ... (vezi toată discuția)
Recuperare imprumut facut cu chitanta de mana dorelbaiu dorelbaiu In 30.11.2006 am imprumutat o persoana cu suma de 10.000 Ron in baza unei declaratii de mana, scrisa de cel care a imprumutat banii, cu toate datele lui ... (vezi toată discuția)