Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA compensare tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

compensare tva

Doresc un raspuns in urm.speta :
-la luna aug.am avut control pt.depasire plafon 35000euro, rezultand in baza procesului de inspectie fiscala suma de plata de 5000 lei,scadenta 25.09.2009;
-firma devine platitoare de tva in baza certif.incepand cu 01.09.2009, la sfarsitul careia in baza decontului de tva a rezultat o suma de recuperat de 6583lei(am avut achiz.mari)
Pot face compensare intre tva de plata(5000lei) si cel de recuperat(6583lei)?
Prin depunerea decontului se va compensa TVA de plata cu cel de rambursat dar veti platii majorari de intarziere pana la data depunerii decontului.
decontul nu l-ati depus pe 25.10.2009?

daca da, suma este deja compensata.

sa revenim un pic la speta, cand ati depasit plafonul de 35.000 euro? in ce luna mai exact?
Da, sa rectific:
-in luna iunie s-a depasit 35000E;
-tb anuntat la admin.fin pana pe 10 iul, insa dintr-o scapare(contabilul) s-a facut inreg.
tarziu, astfel incat am devenit platitor cu 01.09.2009, urmand ca pt.luna aug.sa calculeze organul de control trimis, ceea ce s-a si realizat, rezult.suma de plata 5000lei, cu scadenta 25.09.2009;
-aceasta suma n-am platit-o pt.ca la decont.sept.mi-a rezultat de ramburs.6583lei;
-de aici intrebarea mea:"pot compensa 5000 lei de plata (stabilt in baza raportului de inspectie fisc.) cu suma de rambur.6583lei rezult.in urma decont.din sept?
-daca DA, va rog frumos sa-mi dati un articol de lege
VA MULTUMESC ANTICIPAT
Puteti cere de la finante fisa analitica pe platitor, acolo puteti vedea ce anume s-a compensat si ce mai avetui de plata.
Majorarile la tva sunt trecute intr-un cont separat, iar ele nu se compenseaza cu tva-ul de recuperat.
Suma de plata s-a compensat automat cand ati depus decontul pentru septembrie. De plata aveti insa majorarile calculate pana la data de 25.10.
Si asa cum a precizat si t.simona, mergeti si punctati-va la fisa platitorului pentru a vedea exact cat aveti de plata.
Ca legislatie, cititi Codul fiscal.
Succes!