avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CUM PLATESC TVA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CUM PLATESC TVA

Daca in luna x am de plata tva 60000ron,iar in luna urmatoare am de recuperat tva in
valoare de 60000ron,mai platesc tva-ul din luna x?Se compenseaza tva-ul de plata cu cel de recuperat de la o luna la alta?Pot sa platesc doar penalitatile iar tva-ul sa se compenseze?
Cel mai recent răspuns: vidiva , utilizator 13:36, 2 Iunie 2010
Daca aveti in Luna ianuarie de ex. de recuperat 50000lei.iar in luna februarie de plata 60000lei ,atunci se compenseaza suma de plata pina la nivelul celui de rambursat si ramine de plata in luna in curs doar 10000lei..
Doar asa se face compensare..,invers nu:)
Adica cind aveti de plata se plateste suma,pina in 25 a luni urmatoare,iar luna urmatoare daca aveti de rambursat ramine prin decl.300 pentru urmatoarea luna daca o compensati sau nu.
~ Conținut șters la cerere ~
iulia53 a scris:

Daca aveti in Luna ianuarie de ex. de recuperat 50000lei.iar in luna februarie de plata 60000lei ,atunci se compenseaza suma de plata pina la nivelul celui de rambursat si ramine de plata in luna in curs doar 10000lei..
Doar asa se face compensare..,invers nu:)
Adica cind aveti de plata se plateste suma,pina in 25 a luni urmatoare,iar luna urmatoare daca aveti de rambursat ramine prin decl.300 pentru urmatoarea luna daca o compensati sau nu.




Daca veti urmari formularul decontului de TVA, veti constata ca ce ati afirmat nu are nici o logica.
Bineinteles ca se compenseaza suma de plata cu cea de recuperat si se platesc doar majorarile de intarziere.
Nu trebuie nici o cerere de rambursare.
Nu se pot compensa alte datorii la BS sau BSA cu TVA de recureperat din decont.
@angelicafieraru , ai gandit foarte bine ! daca in luna X ai tva de plata , iar in luna urmatoare ai de rambursat , decontul cu rambursarea este considerat ca si o plata si deci vei avea de paltit doar majorarile aferente pe perioada 25 luna x pana la depunerea decontului cu tva de recuperat . depune decontul cat mai repede , sa ai mai putine zile de penalizari . nu se face optiune de rambursare . succes !=D>

@corina61 , cam acida replica dvs .@iulia53 a dat un exemplu corect . cred ca dvs trebuie sa mai urmariti formularul decontului de TVA !!!:P
Ultima modificare: Miercuri, 2 Iunie 2010
vidiva, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva cordos22 cordos22 In urma unui import am TVA de recuperat la luna octombrie 2011. Vreau sa compensez cu impozit pe microintreprindere si cu datorii aferente salariilor. In ... (vezi toată discuția)
Compensare tva dozo dozo Doresc un raspuns in urm.speta : -la luna aug.am avut control pt.depasire plafon 35000euro, rezultand in baza procesului de inspectie fiscala suma de plata de ... (vezi toată discuția)
Compensare tva de plata-de recuperat gingin65 gingin65 Daca luna precedenta (ianuarie)am solicitat rambursare TVA si controlul nu s-a facut inca,iar luna curenta (februarie)am TVA de plata se poate face cerere de ... (vezi toată discuția)