Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire apartament

Apartamentul parintilor mei,in care locuiesc si eu impreuna cu ei,va reveni in parti egale mie si surorii mele.Ce trebuie sa fac inca din timpul vietii parintilor pentru ca sa raman in apartament(sora mea are unde sa locuiasca impreuna cu familia ei) si sa nu trebuiasca sa l vindem ca sa i dau jumatate din banii luati pe apartament,asa cum vrea deja cumnatul.
Parintii dvs. ar putea sa va vanda acel apartamnt dvs. in timpul vietii lor cu clauza de intretinere .Altfel, bunul va fi impartit dupa decesul lor.
Sa strangeti bani pentru a o despagubi pe sora dvs cand se va pune problema iesirii din indiviziune, adica a impartirii apartamentului.
Mesaje reeditate

@ Inaind
Data post: Joi, 6 Septembrie 2012, 22:59
Subiect: Mostenire apartament

Si dupa decesul parintilor,daca am facut actul de vanzare-cumparare cu uzufruct viager si clauza de intretinere din timpul vietii lor,poate sa atace acest act ca sa ia jumatate din mostenire?

@ Dedu86
Data post: Joi, 6 Septembrie 2012, 23:18

Cine sa il atace?

@ Inaind
Data post: Joi, 6 Septembrie 2012, 23:42

Sora mea