Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... MARTOR
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

MARTOR

In cadruk unui proces de indiviziune , mama reclamantului (in speta mama mea) poate fi chemata sa depuna ca martorul meu ? O accepta instanta?
Daca are cunostinta de situatie, instanta ar putea sa o accepte
Stimat forumist,

Prevederile incidente sunt dispozițiile Art. 189 Cod procedură civilă, care sunt:

Art. 189
Nu pot fi ascultati ca martori:
1. rudele si afinii pana la gradul al treilea inclusiv;
Partile pot conveni, expres sau tacit, sa fie ascultate ca martori si persoanele prevazute la alin. 1 pct. 1 si 2.

Deci, cu siguranță, nu - nu există decât foarte rar acordul părții adverse și, oricum, mama părții nu este cel mai credibil martor.

Cu stimă
andreigrigoriu, moderator