avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... MARTOR
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

MARTOR

In cadruk unui proces de indiviziune , mama reclamantului (in speta mama mea) poate fi chemata sa depuna ca martorul meu ? O accepta instanta?
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 14:26, 7 Septembrie 2012
Daca are cunostinta de situatie, instanta ar putea sa o accepte
Stimat forumist,

Prevederile incidente sunt dispozițiile Art. 189 Cod procedură civilă, care sunt:

Art. 189
Nu pot fi ascultati ca martori:
1. rudele si afinii pana la gradul al treilea inclusiv;
...
Partile pot conveni, expres sau tacit, sa fie ascultate ca martori si persoanele prevazute la alin. 1 pct. 1 si 2.

Deci, cu siguranță, nu - nu există decât foarte rar acordul părții adverse și, oricum, mama părții nu este cel mai credibil martor.

Cu stimă
Ultima modificare: Vineri, 7 Septembrie 2012
andreigrigoriu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Martori=afini cazandetuica cazandetuica Va rog un sfat, intr-un proces pe pretentii, cumnatul meu a fost refuzat ca martor, motivand ca e ruda, intrucat si mama lui,mama cumnatului era martora, o pot ... (vezi toată discuția)
Martor lilicrin lilicrin Ca martori sunt credibili rudele de gradul I ? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Persoana care nu poate fi audiata ca martor ContSters253638 ContSters253638 instanta din oficiu a dispus audierea tatalui reclamantului intr-o actiune de granituire/revendicare ..desi eu m-am opus, fiind oprit de lege! ce fac? e ... (vezi toată discuția)