avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL SUSPENDATA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL SUSPENDATA

Am un srl suspendat pana la 24 octombrie2012.Este obligatoriu sa -l redeschid la termen ?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 23:16, 10 Septembrie 2012
Depinde ce doriti sa faceti in viitor...daca doriti sa prelungiti durata de suspendare a activitatii societatii intr-o prima faza reluati activitatea si pe urma mai faceti o suspendare pe trei ani de zile. Daca nu doriti sa mai aveti activitate va sfatuiesc sa initiati procedura de dizolvare-radiere fara numire de lichidator conform art. 235 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale.
Doresc sa initiez procedura de dizolvare-radiere fara numire de lichidator conform art. 235 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale.Dar acest lucru trebuie sa-l fac inainte de termenul suspendarii , sau dupa termen?Adica trebuie sa incep activitatea si dupa aceea sa incep procedurile de dizolvare? Va multumesc.

Practica registrelor comertului in teritoriu nu este din pacate unitara in acest sens...Din punctul meu de vedere puteti sa initiati procedura prevazuta de art. 235 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, fara sa faceti reluarea activitatii daca termenul pentru care a fost facuta suspendarea activitatii a expirat. Procedura se poate demara oricand.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Societate suspendata hannah2001 hannah2001 Am o societate pe care am suspendat-o inainte de a intra impozitul forfetar adica inainte de 1 mai 2009, pe o perioada de 3 ani. Anul acesta a expirat ... (vezi toată discuția)
Desfiintare firma cristinagrigore cristinagrigore Am o firma infiintata in 2005 care a avut activitate timp de 3 luni. Nu are datorii catre stat sau alti furnizori. Din mai 2009 a fost suspendata pentru o ... (vezi toată discuția)
Firma suspendata temporar niko79 niko79 Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: Am o firma suspendata temporar pe o perioada de 3 ani, de la 01.04.2010 pana la 01.04.2013. Din cate ... (vezi toată discuția)