avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... durata munca-preaviz concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

durata munca-preaviz concediere

In cazul in care un salariat este concediat pe motivul desfiintarii postului, primind un preaviz de 20 de zile lucratoare, ce durata a programului de munca va avea zilnic? cel normal sau redus la jumatate ? trebuie anuntat ITM-ul in acest caz, daca este vorba doar de o concediere individuala ? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:44, 20 Ianuarie 2009
referitor la durata preavizului, salariatul poate lucra 10 zile a cate 8 ore sau 20 zile a cate 4 ore.
in ceea ce priveste concedierea individuala, nu este obligatorie anuntarea ITM ului
Pe perioada preavizului acordat ca urmare a desfiintarii postului, angajatul poate absenta 4 ore/zi in vederea gasirii unui nou loc de munca fara sa fie afectate drepturile salariale.
EmiB a scris:

In cazul in care un salariat este concediat pe motivul desfiintarii postului, primind un preaviz de 20 de zile lucratoare, ce durata a programului de munca va avea zilnic? cel normal sau redus la jumatate ? trebuie anuntat ITM-ul in acest caz, daca este vorba doar de o concediere individuala ? Multumesc.


În perioada preavizului, salariaţii au dreptul să absenteze patru ore pe zi de la programul unităţii, pentru a-şi căuta un loc de muncă, fără ca aceasta să afecteze salariul şi celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, în condiţiile stabilite de angajator.
Angajatul va avea un program de 4 ore/zi ,dar va fi pontat 8 ore/zi.
De asemenea, angajatul poate avea un program de 8 ore/zi, dar perioada de lucru va fi redusa la jumatate (10 zile lucratoare, din 20 de zile lucratoare).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz concediere individuala conform art. 65, alin. (1) codul muncii gabi257 gabi257 Sunt contabila la o firma, care nu are inspector de personal. Am salariati ce nu si.au efectuat concediul de odihna pe anul acesta respectiv cota de 18 zile ... (vezi toată discuția)
Preaviz 20 zile lucratoare ContSters75393 ContSters75393 Daca unei persoane i se desface contractul de munca in baza art 65(1) si i se aduce la cunostinta ca perioada de preaviz este de 20 zile lucratoare la 4 ore pe ... (vezi toată discuția)
ºomaj floring64 floring64 Bună seara ! Dacă mi s-a desfiinţat postul fără să mi se comunice motivul cum pot afla ce a dus la acest lucru, iar dacă mi s-a oferit un alt post mai ... (vezi toată discuția)