Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda in Austria
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda in Austria

Am luat o amenda pentru parcare in Viena .Ce se intampla daca nu o platesc? In cat timp se prescrie?
si eu am avut ieri o problema, dar un pic mai complexa... precizez ca sunt in Italia

in fine, si la urma urmei am luat 2 amenzi, de cate 40 de euro fiecare, si politistul, mi-a spus, ca una dintre amenzi trebuie sa o platesc in maxim 3 zile, altfel, am de platit 390 de euro nu 40.
Deci in oricum, amenzile in strainatate nu cred ca raman in "sertar"

Va recomand sa o platiti. De la inceputul anului acesta exista un sistem european de urmarire a amenzilor rutiere si puteti avea surprize neplacute.
Vreau doar sa va povestesc un caz. Un cunoscut, om de afaceri care circula frecvent prin Europa, a acumulat in perioada 2004-2006 cateva amenzi bunicele (2-3 radare in Ungaria, cateva radare+parcari ilegale in Austria si inca vreo 2 in Italia). Imediat dupa intrarea Romaniei in UE a inceput sa primeasca amenda dupa amenda acasa, pana a achitat tot. Stati linistit, nici un stat comunitar nu sta cu mainile in san. Cel mai bine achitati amenzile. Ca va vor prinde din urma, cu penalitati si cheltuieli de executare.