Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda radar Ungaria
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda radar Ungaria

Buna,
Zilele trecute am primit o amenda de radar in Ungaria (81 km/h in localitate). Amenda este de 45 000 de forinti (aprox. 150 de euro). Momentan nu dispun de suma sa o platesc.

Se va adauga la impozit?...daca o platesc sa zicem peste un an...se vor adauga penalizari? Sau daca nu o platesc deloc...intr-un final se va prescrie?

Multumesc

vei primi o hartie acasa scrisa in limba maghiara.
nu se adauga la nici un impozit . la urmatoarea iesire in Ungaria s-ar putea sa te coste mult mai mult. daca esti prins.
Da, daca va prind in Ungaria veti avea probleme.
minione a scris:

vei primi o hartie acasa scrisa in limba maghiara.
nu se adauga la nici un impozit . la urmatoarea iesire in Ungaria s-ar putea sa te coste mult mai mult. daca esti prins.

In ce sens prins?...daca ma mai opreste Politia?...ca asa o pun pe nevasta-mea sa conduca in Ungaria daca o sa mai am drumuri pe acolo :))

Termen de prescriere pt. amenzi exista la ei?

Gabriela Pintea, Consilier juridic
nu conteaza cine conduce sau a condus masina, conteaza ce nr de imatriculare. deci o sa-ti parcheze masina in frontiera si pana nu platesti cash , cu chitanta , nu o sa pleci de acolo. mai mult , daca te impotrivesti si vei vrea s-o dai cotita , o sa te coste si pe tine. in final , or sa-ti puna masina sub sechestru si n-o s-o mai iei de acolo decat pe bani foarte multi..... vorbesc din experinta , n-are nici un sens sa te pui cu maghiari .

Gabriela Pintea, Consilier juridic
Masina cu care m-a oprit avea numere de zoll din Germania....peste o saptamana o inscriu...deci va avea alt numar de inmatriculare decat cel ce apare pe amenda. Sau se vor prinde si asa?

Eu am intreabat la Politia rutiera de la noi si au zis ca nu au nici un acord cu Politia maghiara.

Gabriela Pintea, Consilier juridic