avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda radar Ungaria
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda radar Ungaria

Buna,
Zilele trecute am primit o amenda de radar in Ungaria (81 km/h in localitate). Amenda este de 45 000 de forinti (aprox. 150 de euro). Momentan nu dispun de suma sa o platesc.

Se va adauga la impozit?...daca o platesc sa zicem peste un an...se vor adauga penalizari? Sau daca nu o platesc deloc...intr-un final se va prescrie?

Multumesc

vei primi o hartie acasa scrisa in limba maghiara.
nu se adauga la nici un impozit . la urmatoarea iesire in Ungaria s-ar putea sa te coste mult mai mult. daca esti prins.
Da, daca va prind in Ungaria veti avea probleme.
minione a scris:

vei primi o hartie acasa scrisa in limba maghiara.
nu se adauga la nici un impozit . la urmatoarea iesire in Ungaria s-ar putea sa te coste mult mai mult. daca esti prins.


In ce sens prins?...daca ma mai opreste Politia?...ca asa o pun pe nevasta-mea sa conduca in Ungaria daca o sa mai am drumuri pe acolo :))

Termen de prescriere pt. amenzi exista la ei?

Ultima modificare: Duminică, 23 Martie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
nu conteaza cine conduce sau a condus masina, conteaza ce nr de imatriculare. deci o sa-ti parcheze masina in frontiera si pana nu platesti cash , cu chitanta , nu o sa pleci de acolo. mai mult , daca te impotrivesti si vei vrea s-o dai cotita , o sa te coste si pe tine. in final , or sa-ti puna masina sub sechestru si n-o s-o mai iei de acolo decat pe bani foarte multi..... vorbesc din experinta , n-are nici un sens sa te pui cu maghiari .




Ultima modificare: Duminică, 23 Martie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Masina cu care m-a oprit avea numere de zoll din Germania....peste o saptamana o inscriu...deci va avea alt numar de inmatriculare decat cel ce apare pe amenda. Sau se vor prinde si asa?

Eu am intreabat la Politia rutiera de la noi si au zis ca nu au nici un acord cu Politia maghiara.

Ultima modificare: Duminică, 23 Martie 2014
Gabriela Pintea, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Unde achit o amenda primita in ungaria Imparatul Imparatul Am luat o amenda din Ungaria, am primit acasa procesul verbal in limba maghiara. Unde o platesc? Daca nu o platesc ce se poate intampla, ce pot pati? (vezi toată discuția)
Amenda contraventionala montebandi montebandi Buna ziua,sapt am fost oprit de politia maghiara,care mi au cotrobăit in toata masina..nu stiu daca e legal..mi au gasit un girofar albastru,nefuncțional,de ... (vezi toată discuția)
Amenda luata in ungaria zp990 zp990 Buna ziua! Un prieten a primit o amenda (pe teritoriul Ungariei, la vama) pentru ca avea cartea de identitate expirata. Cum se poate plati aceasta amenda ... (vezi toată discuția)