Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Unde achit o amenda primita in Ungaria
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Unde achit o amenda primita in Ungaria

Am luat o amenda din Ungaria, am primit acasa procesul verbal in limba maghiara.
Unde o platesc?
Daca nu o platesc ce se poate intampla, ce pot pati?
Despre ce amenda este vorba?
Daca este amenda rutiera, iar dv nu o achitati,politia din Ungaria va solicita politiei romane recuperarea amenzii,si atunci veti primi si puncte de penalizare.
Politia Romana va declina responsabilitatea recuperarii amenzii in sarcina administratiei fiscale responsabile domiciliului dv
In baza de date a autoritatilor Ungare veti figura cu datorii,pe baza CNP -ului puteti fi identificat usor la o alta calatorie
Normal in documentul comunicat trebuie sa fie consemnat si un cont in care trebuie achitata amenda
Daca ai codul IBAN al contului unde trebuie sa faci plata, poti si din Romania sa faci plata prin virament bancar.

Citii si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...
Amenda de circulatie este. Este un cont pe acel proces verbal.
Si politia cate puncte imi da? Echivalentrul nr.de km depasiti peste limita legata in Ungaria?
Politia Romana nu are nicio legatura cu sanctiunea aplicata de cei din Ungaria.
Vedeti sa nu intrati in Ungaria pana nu achitati amenda si aveti dovada la dvs.
La ei se transforma in inchisoare daca tin eu bine minte...si sa nu ajungeti dupa gratii aiurea...