avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Unde achit o amenda primita in Ungaria
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Unde achit o amenda primita in Ungaria

Am luat o amenda din Ungaria, am primit acasa procesul verbal in limba maghiara.
Unde o platesc?
Daca nu o platesc ce se poate intampla, ce pot pati?
Cel mai recent răspuns: negoitacatalinsorin , utilizator 20:32, 9 Iunie 2023
Despre ce amenda este vorba?
Daca este amenda rutiera, iar dv nu o achitati,politia din Ungaria va solicita politiei romane recuperarea amenzii,si atunci veti primi si puncte de penalizare.
Politia Romana va declina responsabilitatea recuperarii amenzii in sarcina administratiei fiscale responsabile domiciliului dv
In baza de date a autoritatilor Ungare veti figura cu datorii,pe baza CNP -ului puteti fi identificat usor la o alta calatorie
Normal in documentul comunicat trebuie sa fie consemnat si un cont in care trebuie achitata amenda
Daca ai codul IBAN al contului unde trebuie sa faci plata, poti si din Romania sa faci plata prin virament bancar.

Citii si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...
Amenda de circulatie este. Este un cont pe acel proces verbal.
Si politia cate puncte imi da? Echivalentrul nr.de km depasiti peste limita legata in Ungaria?
Politia Romana nu are nicio legatura cu sanctiunea aplicata de cei din Ungaria.
Vedeti sa nu intrati in Ungaria pana nu achitati amenda si aveti dovada la dvs.
La ei se transforma in inchisoare daca tin eu bine minte...si sa nu ajungeti dupa gratii aiurea...

Alte discuții în legătură

Amenda radar ungaria mgordan mgordan Buna, Zilele trecute am primit o amenda de radar in Ungaria (81 km/h in localitate). Amenda este de 45 000 de forinti (aprox. 150 de euro). Momentan nu dispun ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! am primit o notificare de plata de la uai inkasso ... Zero1 Zero1 Bună ziua! Am primit o notificare de plata de la UAI inkasso s.r.l.cu motivul ca o mașină înmatriculată pe numele meu ar fi circulat în Ungaria fără ... (vezi toată discuția)
Amenda luata in ungaria de craciun!!! buna ziua. am o problema la care nu gasesc raspuns nicaieri, ... AlexVâlcea AlexVâlcea Buna ziua. Am o problema la care nu gasesc raspuns nicaieri, venind din Franta spre Romania cu masina perosnala inscrisa pe Romania dar cu Itp de Franta, am ... (vezi toată discuția)