Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de Odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de Odihna

Buna ziua,

va rog ,daca se poate sa imi spuneti si mie ,daca imi pot lua si cele 4 zile de concediu de odihna pe anul in curs,deoarece seful meu spune ca nu imi poate da deoarece se considera concediu in avans,pentru ca anul calendaristic nu s-a terminat inca.
Din punct de vedere legal sigur ca se poate. Concediul se ia pe anul in curs.

Seful d-voastra isi bate joc de dumneavoastra daca va spune asa ceva.
1. CO se poate lua oricand pentru tot anul in curs.

2. Nu exista baza legala pentru ce v-a spus angajatorul dvs. (nu exista concediu "in avans", de und a scos asa ceva?).

3. Daca ar fi asa cum spune angajatorul dvs. inseamna ca toata lumea sa isi ia CO in ianuarie pentru anul precedent, ca sa aiba lucrat tot anul.

4. Daca salariatul isi ia tot CO si inceteaza raporturile de munca inainte de sfarsitul anului in curs atunci va trebui sa returneze banii pe zilele de CO efectuate si necuvenite.