Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda lasata in usa, in lipsa mea
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda lasata in usa, in lipsa mea

In urma unei petreceri, m-am trezit in usa cu un proces verbal pentru deranjarea linistii publice cu o amenda de 400 lei, vreau sa stiu daca este legala aceasta procedura sa-mi dea un proces verbal fara sa iau la cunostinta acest fapt si fara sa semnez, in locul destinat semnaturii scrie ¨nu este de fata¨. Cum pot ataca acest proces verbal ?
Puteți face contestație în 15 zile de la comunicarea procesului-verbal de contravenție la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită fapta.

Faptul că nu ați semnat înseamnă în principiu că nu ați recunoscut fapta constatată prin procesul-verbal respectiv. Procesul-verbal este legal întocmit chiar și fără semnătura D-voastră.
Cu toate acestea, procesul-verbal de contravenție, ca act administrativ se bucură de o prezumție de legalitate, deci pentru a răsturna această prezumție trebuie ca D-voastră să dovediți nelegaliatea sau netemeinicia acestuia.

Pentru aceasta puteți solicita instanței administrarea oricăror probe (martori, înscrisuri, etc).
Patrick_, utilizator