Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pt. centura
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pt. centura

Politistul m-a amendat pentru ca nu am avut centura de siguranta si vorbeam la telefon (masina nu a fost in mers, stateam la semafor). Nici nu m-a inregistrat, si n-avea nici un martor. Doar pe baza faptului ca m-a vazut.

Poate sa ma amendeze fara nici o dovada?
In mod evident poate, ca dovada ca a si facut-o. Dar d-voastra aveti dreptul sa contestati un act administrativ la instanta de contencios administrativ daca sesizati o lezare a unui drept sau o neconformitate.
Din pacate, in opinia instantelor, procesul verbal de contravenţie face dovada deplină a vinovăţiei contravenientul iar în cadrul procedurii judiciare, acestuia îi revine sarcina de a proba că nu se face vinovat de cele reţinute în actul sancţionator atacat.
Totusi, din ce spuneti, recunoasteti vinovatia...

Nu conteaza. Asta nu inseamna ca nu are dovada.
Procesul-verbal de constatare şi sancţionare a contravenţiei se bucură de prezumţia de legalitate.
av_silvia_margineanu, utilizator
Nu am recunoscut, nu am semnat procesul v
In lipsa unor probe suplimentare, e cuvantul d-voastra impotriva cuvantului agentului de circulatie.