Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu odihna dupa concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu odihna dupa concediu medical

Buna ziua

Un salariat a fost in concediu medical ultimele 9 luni. Acum doreste concediu de odihna. Intentia lui era de a se pensiona, insa nu a reusit. Acum expira cm si doreste in continuare co. Pot sa-i acord concediu in aceste conditii? ce folosesc ca baza de calcul pentru calculul concediului de odihna?

Multumesc frumos
Se poate acorda concediul de odihna. CO este afectat de perioada de concediu medical daca are o durata de 12 luni. Baza de calcul este media veniturilor realizate pe ultimele 3 luni
Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.