Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru corect
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru corect

Daca programul de lucru este intre orele 8-17 cu o ora pauza de masa, cum este corect a se inscrie in CIM la art H DURATA MUNCII: 8 ore sau 9 ore cu pauza de masa inclusa?
E drept ca persoana lucreaza 8 ore, dar e prezenta la serviciu 9 - de aici dilema mea.

multumesc
8 ore.
Art. 117 din codul muncii republicat
Programul de munca si modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunostinta salariatilor si sunt afisate la sediul angajatorului.
art 134 (3) Pauzele, cu exceptia dispozitiilor contrare din contractul colectiv de munca aplicabil si din regulamentul intern, nu se vor include in durata zilnica normala a timpului de munca.
Si atunci va aparea in CIM

8 ore in intervalul 8:00 - 17:00 ? E ok asa?
Da, poate aparea asa .. interval de timp 8.00 - 17.00, cu o ora pauza de masa intre .orele ..