Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inselat si lasat fara masina
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inselat si lasat fara masina

Buna ziua ,dupa cum spune si titlul am fost lasat fara masina prin inselaciune si anume,in august 2008 am vorbit cu un prieten sa iau o m asina in leasing pe o firma de a lui,urmind sa ii platesc ca si deranj jumatate din tva-ul lunar de la fiecare factura.am cautat masina si am gasit ce vroiam in germania unde am vorbit(un prieten de al meu neamt a negociat pretul in germania),urmand sa ii arat si prietenului meu ce am gasit si sa se duca sa primeasca oferta de la compania de leasing.dupa ce a primit oferta i-am dat avansul 550mil si am mai platit 1000e retinerea masinii ,urmand sa ma duc sa o iau din germania.pretul masinii era 29000euro fata tva ajungea undeva la 36000 aici si cam 38800 pe contractul de leasing la credit europe leasing.de la compania de leasing mi-au dat imputernicire sa aduc masina si binenteles ca dupa multe telefoane si email-uri la compania de leasing au facut plata intr-unh sfirsit.ajung cu ea in tara platesc taxa de inmatriculare si tot ce mai trebuie la ea pentru a fi inmatriculata .toate bune si frumoase pina in 2010(el imi trimitea pe mail cind se elibera factura iar eu ii plateam)cind a inceput toate treaba urita de fapt(mentionez ca pe aceeasi firma erau doua masini in leasing,avea si el o masina a lui.)in 2010 am avut o intirziere de citeva luni si am platito suma mai mare in luna iunie ajungind la zi cu plata,in tot acest timp el imi spunea ca din cauza mea au trimis recuperatori si ca daca nu platesc ne iau masinile ,ca el este la zi cu tot si numai eu am intirzieri.cum spuneam in iunie am ajuns la zi cu tot fiind convins ca si el este la zi dupa cum spuneam dar in luna iulie la nici o luna dupa ce eram la zi ,nu se eliberase urmatoarea factura ca sa se puna problema ca eram iar in intirziere doar factura pe iulie si nici nu expirase perioada de plata a facturii,am fost anuntat de prietenul meu ca s-au reziliat contractele din cauza mea ca nu am platit desi repet nu expirase perioada de plata a facturii pe luna iulie.in tot acest timp nu m-a lasat sa ma duc la compania de leasing spunind ca ii stric ploile si ca ne iau masinile daca ma duc sa pun intrebari.a spus ca acum ca sa pastram masinile trebuie sa plateasca cit ii cer compania de leasing ,dar fara nici un deviz de plata o hirtie ca sa arate cit are de plata el doar imi spunea ca ii spune unul de la leasing pe care il stie el si care se ocupa de aceste contracte cit sa palteasca si el plateste.in iulie 2011 am avut un accident cu masina si el mi -a spus sa o ducem la reparatii intr-un service cu care lucreaza el (el este contabil)ca se misca repede si in 2-3 saptamini fac plata la masina.ne-am vorbit sa luam banii pe reparatie si sa imi repar eu masina ulterior.am dus masina nestiind ca asta o sa fie sfirsitul pentru mine ca posesor al ei.a spus ca se ocupa el de tot vorbeste la asigurari sa se miste repede etc,etc ,asta in luna iulie 2011.intre timp intimplator am aflat ca el a platit masinile integral si le-a trecut pe numele lui fara sa am habar eu.cind l-am intrebat de ce a trecut-o pe numele lui a spus ca de frica ca nu ii dau banii cit a platit pe ea.perioada de leasing la masina mea era pina in august 2011,in iunie 2010 eram la zi cu toate platile iar din iunie2011 pina in iulie cin am dus masina la service am platit personal am chitante de 220 mil echivalentul a 6200-6500e ,in conditiile in care leasing-ul pe un an cu tot cu casco erade maxim 10500e.(1700casco pe an si 700ex12luni)penalitatile sint de 0,1 pezi asta insemna 36,5% pe an daca nu plateam nimic dar dupa cum am spus eu am platit 220mil di anul2011.sa revenim la poveste ,s-a ocupat de plata dosarului rapida inasa fel incit abia la sfirsitul lui decembrie 2011 s-a facut plata unei prime transe si anume undeva la 230mil din care eu nu am vazut un sfant mai mult atunci a aparut povestea ca el cind a platit a luat bani cu dobinda de la x ca eu trebuie sa ii dau 17,500euro si mi-a dat de inteles ca daca imi convine bine daca nu masina e pe numele lui,si ca sa isi intareasca spusele mi-a trimis pe mail un desfasurator de leasing ale celor 2 masini cu o suma totala platita de 5mld. mi s-a parut suma enorma si m-am pus pe calculat iar la sfirsit am vazut ca a falsificat totalul punind in plus aproape 450mil,doar la total nici o suma nu a fost modificata in afara de total,probabil s-a gindit ca nu am rabdarea sa calculez 24 de pagini de sume.ca si idee la data cind mie mi s-a terminat contractul de leasing in august 2010 el mai avea de plata inca vreo 14luni de plata elavind o rata cu 100e mai putin decit mine.
acum sa va expun citeva fapte care am putut sa le aflu pe parcurs de cind am lasat masina in service.in iunie 2010 cind eu eram la zi el avea o datorie de vreo 250 de milioane si cel care administra acest cont era cunostiinta lui adica ii dadea si lui de o ”piine” ca sa intelegeti l-a invatat sa inchida contractele si sa le treca pe persoana fizica el in acest caz,eu neavind nici o idee de aceste lucruri decit cind a fost prea tirziu fiindca cind ma duceam la compania de leasing si ii spuneam numele firmei ma indrepta catre prietenul lui care nu imi spunea absolut nimic mie.intre timp am aflat de ce nu am vazut nici un ban de asigurari fiindca cel care avea acel service ii daduse lui vreo 12-15000e si mi-a fost clar ca el si-a oprit datoria data doar ca eu am ramas cu buza umflata.acum am realizat ca daca vreau sa mai iau ceva de la el trebuie sa il pacalesc si eu sa obtin ceva ,am aflat ca pot obtine ceva cu o hirtie de mina cu 2 martori,eu am avut martori cind i-am dat avansul pentru masina si am chitantele platite de mine cu nunmele meu pe ele in valoare de 440mil.restul de bani i-am dat in mina su nu am cu sa ii demonstrez decit prin mailurile pe care mi le trimitea el lunar cu factura.am reusit sa il pacalesc sa imi semneze in alb 2 hirtii pe care am trecuti martorii care erau cind i-am dat banii de avans.intrebarea este cum pot formula sau ce sa scriu ca sa imi iau macar banii de avans si cei de pe chitantele platite de mie daca nu pot sa imi aiu masina.mentionez ca masina inca nu a vindut-o dar stiu sigur ca intentioneaza ,pe masina se afla un set de jante pe care le-am pus eu ulterior si pe care le-am platit cu cardul in anglia.va rog mult ajutati-ma si pe mine sa imi pot recupera paguba fifindca am muncit banii nu i-am capatat sau furat.daca mai aveti nevoie de informatii va stau la dispozitie .multumesc.
ii putei face o notificare prin executor sa va transfere dreptul de proprietate, iar ca si amenintare legitima ii spuneti ca ii faceti plangere penala
Mergeti la un cabinet de avocat cu actele si chiatntele , va face o plangere penala , e inselaciune clara in cazul dv. Nu se fac combinatii de genul acesta , de valoarea aceasta pentru ca riscati foarte mult.
dar el nu poate sa zica ca mi-a dat el banii sa platesc ratele cu toate ca eu nu am nici o legatura cu firma lui nu sint angajat in nici un fel la aceasta firma ca sa pretinda acest lucru.masina a stat numai la mine pina cind a intrat in service,pina si cei de la leasing stiau la un moment dat ca eu o platesc,el pe aceasta firma avea la un moment 5 masini in leasing la diferite firme de leasing,nu are atiti angajati la firma de contabilitate ca sa nu mai zic ca nu are incasari ca sa acopere plata ratelor de leasing care in mod normal s-ar face din profit si anul trecut mai avea si datorii la stat de 1.5 mld .daca credeti ca e suficient sa ma duc la avocat cu ce am fara sa mai fac acea chitanta de mana cu martori? multumesc