Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... impartirea datoriilor si bunurilor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

impartirea datoriilor si bunurilor

buna....sunt separat de sotie de 10 luni iar in iunie am introdus actele de divort...fiind vacanta termenul a fost dat pentru luna Septembrie....avem rate la banca inca doi ani si datorii facute pe parcursul casniciei dar pentru ca sunt pe numele meu viitoarea fosta sotie profita si nu contribuie la plata lor.....am inteles ca ma poate da in judecata si dupa trei ani de la divort,deci eu voi plati ratele iar apoi voi imparti si bunurile cu ea....pe vorbe nu am incredere in ea.....ce ar trebui sa fac???
Daca dovediti ca datoriile sunt comune si ca le platiti/ le-ati platit singur, puteti solicita o cota mai mare din bunuri sa compensati cumva.
Intr-adevar acum se judeca divortul iar partajul se poate face oricand ulterior. Puteti promova si dvs actiune nu trebuie sa asteptati sa o faca fosta sotie.

Daca in decursul timpului - de la data despartirii si pana la data pronuntarii unei sentinte in partaj sau a finalizarii creditului - dvs faceti dovada ca ati achitat singur, personal, valoarea acelor credite cu care au fost achizitionate bunurile comune, atunci veti putea pretinde o cota majorata de contributie la dobandirea bunului si veti primi o cota parte majorata sau bunul in totalitate urmand ca pt suma cu care s-a contribuit in timpul casatoriei pana la despartire sa o despagubiti pe fosta sotie.