Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deces proprietar-cui ramane mostenirea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deces proprietar-cui ramane mostenirea?

O persoana-cetatean strain cu domiciliul in alta tara- are o proprietate imobiliara in Romania, impreuna cu sotul sau. Acesta are un copil din prima casatorie, cetatean strain si el. In urma decesului sotului, se face conform legii succesiunea dupa bunurilor mobile si imobile din strainatate fara a se declara si proprietatea din Romania. Intrebarea mea este: ce se intampla cu proprietatea din Romania, in conditiile in care exista posibilitatea ca singurul urmas direct in viata din strainatate s-ar putea sa nu detina nici un act care sa dovedeasca proprietatea parintelui sau asupra imobilului sau , datorita anumitor conditii, sa nu fie interesat de aceasta proprietate.
Mostenire vacanta.

Mostenirea vacanta apartine statului.
Daca proprietatea nu este revendicata de mostenitorii titularului dreptului de proprietate,bunul nerevendicat intra in posesia statului unde se afla proprietatea
Multumesc.