Forum Discuţii juridice Executare silită se poate negocia suma aflata in executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

se poate negocia suma aflata in executare silita

Buna ziua! am avut un credit in valoare de aprox 1000 de lei.pt ca nu am platit acum sunt in executare silita iar suma totala este de 3080 lei.Doresc sa platesc in rate lunare dar suma imi pare exagerata .Pot negocia cu executorul judecatores sau suma ebatuta in cuie?multumesc!
Referitor la primul mesaj - suma ce reprezinta indemnizatia pt handicap grav a copilului

Cazul 1 - In cazul in care banca deja a virat suma catre executorul judecatoresc, acesta este obligat sa tina suma blocata in cont 15 zile dupa care va face distribuirea catre creditor si catre contul sau pentru cheltuielile de executare. Daca nu a fost depasit acest termen, va puteti adresa executorului judecatoresc pentru restituirea sumei deoarece aceasta nu este supusa popririi.

Cazul 2 - in cazul in care nu a fost virata suma catre executorul judecatoresc, in baza unei declaratii pe proprie raspundere sub sanctiunea legii penale precum si a extrasului de cont in care este explicata natura sumei incasate, banca trebuie sa va puna la dispozitie suma respectiva.
Juntao, utilizator