Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DEMISIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DEMISIE

Acum circa 2 ani si jumatate am lucrat in cadrul Politiei Comunitare.Din motive personale am fost nevoit sa cer acordarea de 90 zile concediu fara plata pentru a putea pleca in strainatate.Cu cateva zile inainte de terminarea celor 90 zile seful meu a chemat pe sotia mea la sediu spunandui ca trebuie sa imi completeze demisia mea ceea ce a si facut,eu fiind nevoit sa raman in continuare in strainatate.
Este normal din punct de vedere legal ca sotia mea sa imi scrie demisia si sa o semneze in locul meu?Daca as deschide actiune in instanta ce sanse as avea,atacand legalitatea demisiei mele si cerand sa fiu re-angajat pe postul ce l-am avut?
Nu este normal si nici legal , demisia este un act de vointa unilateral ... dvs trebuia sa contestati decizia de incetare a raportului de munca in termen de 30 de zile de la data comunicarii deciziei de incetare a c.i.m. daca acest lucru se petrecea inainte de 13 mai 2011 sau in termen de 45 de zile daca comunicarea s-a efectuat dupa aceasta data...
Si daca nu am facut acest lucru pana in acest moment,ce pot face in acest moment?
In acest moment, nu mai aveti ce sa mai faceti ...:(
Da,dar totusi vorbim de o ilegalitate,sau exista o prescriere la fapta ce reiese din relatarea mea de mai sus?Multumesc
Trebuia sa contestati decizia de incetare a raportului de munca in termen de 30 de zile de la data comunicarii ... depasirea acestui termen duce la respngerea contestatiei ca fiind tardiv depusa.