Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de inchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de inchiriere

de cand isi produce efectele un contract de inchiriere daca el a fost inregistrat pe data de 04.09.2012 la finantele publice, iar perioada de desfasurare o are cuprinsa intre 15.07.2012- 15.07.2013,
De la data convenita in cuprinsul contractului, asa cum au convenit partile. Pentru veniturile nedeclarate, anterioare inregistrarii la organul fiscal, se vor percepe penalitati si dobanzi.
hmmmm....multumesc pentru raspuns, dar legea civila nu dispune doar pentru viitor??nu poti la data incheierii unui contract(ex.01.01.2012), sa specifici o perioada de desfasurare anteriora fata de data la care ai incheiatcontractul(ex. 01.12.2009- 01.12.2010).in plus contractul trebuie inregistrat la 15 zile de la incheierea lui....ori daca nu s-a mentionadt data incheierii ci doar perioada, se prezuma ca data eincheierii contractului este data inregistrarii.
Se prezuma ca data incheierii contractului este data de incepere a contractului. Inregistrarea la AFP nu are nici o valoare de validitate, este doar o obligatie a proprietarului si daca este incheiat dupa 1 octombrie 2011 implica si faptul ca este titlu executoriu din momentul inregistrarii la AFP, dar atat.
multumesc