Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Schimbare conditii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Schimbare conditii de munca

Buna ziua.
Am fost incadrat conform HG 1822/2004 in grupa de munca conditii speciale (1 an si sase luni) timp de 2 ani, apoi am fost trecut la grupa de munca conditii deosebite (1 an si trei luni), fara a mi se schimba atributiile de serviciu din fisa postului si fara a fi anuntat de angajator. Va intreb daca exista in legislatie o obligatie a angajatorului de a anunta angajatul despre schimbarea conditiilor de munca.
Va multumesc.
Orice modificare a conditiilor de munca, orice modificare a elementelor CIM, trebuie adusa la cunostinta angajatului, in scris (obligatia de informare).Vedeti Legea 53/2003 - Codul Muncii.