Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... exceptie de nulitate absoluta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

exceptie de nulitate absoluta

Actiunea intentata in instanta impotriva unui proprietar este insusita de presedintele asociatiei dar nu exista nici o hotarare a ad. generale a as. de proprietari cu privire la intentarea actiunii si nici a angajarii unui avocat sau a constituirii unui fond banesc cat si a stabilirii cotei de participare a proprietarilor pt. plata avocatului.Se poate invoca exceptia de nulitate absoluta de catre parat in acest conditii, pe motivul ca ad. gen. care este organul indreptatit al pers. juridice (as. de proprietari) nu si-a exprimat vointa de actionare in instanta a paratului (presedintele asociatiei neavand aceasta competenta)
In conformitate cu dispozitiile in vigoare ,respectiv
art 31 din L nr 230/2007 (1)Presedintele asociatiei de proprietari reprezinta asociatia in derularea contractelor si isi asuma obligatii in numele acesteia
El reprezinta asociatia de proprietari in relatiile cu tertii,inclusiv in actiunile initiate de asociatie impotriva unui proprietar care nu si-a in deplinit obligatiile fata de asociatie sau in procesele initiate de un proprietar care contesta o hotarare a a adunari generale a proprietarilor

Nu exista dispozitie in vigoare care sa prevada imperativ conditionarea actionarii in justitie a rau platnicilor de existenta hotararii adunarii generale a membrilor proprietari.
Constientizati ca in cadrul unui condominiu daca exista 10-15 rau platnici este dificil a convoca 10-15 adunari generale
Concret ,reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele acesteia care detine autoritatea si competenta ,in cazuri motivate ,sa demareze si sa desfasoare etapele si procedura legala pentru recuperare restante prin instanta de judecata
Ajuns in situatia de recuperare restante in instanta,de la caz la caz,exista posibilitatea ridicarii de diferite exceptii
In speta dv,nu aveti temei legal pentru a ridica exceptia lipsei hotararii adunarii generale pentru actionare in instanta cu scopul recuperarii de restante
ynocentta, utilizator
Un temei legal il poate constitui faptul ca nu exista o hotarare a com. ex. pt. actionarea in instanta si pentru dispunerea de cheltuieli pt. angajarea avocatului?!
Nu exista dispozitiva in vigoare care sa prevada imperativ... dar presedintele poate doar reprezenta asoc.de propriet.in actiunile initiate de asociatie impotriva unui proprietar el are competenta de a propune dar asociatia ca pers. juridica are organe competente care decid actionarea in instanta, precum adunarea gen. organ indreptatit al asoc. care hotaraste de asemenea angajarea avocatului si quantumul alocat pt. remunerarea acestuia.