Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Formular cerere de chemare in judecata rau platnici
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Formular cerere de chemare in judecata rau platnici

Poate cineva sa ma ajute cu un model de cerere de chemare in judecata rau platnici asociatie de locatari si documente necesare la dosar ?
Cererea de chemare in judecata poate fi depusa de orice locatar din bloc ?
Conform dispozitii in vigoare in cadrul imobilelor de locuit in comun,proprietarii in cadrul adunarii generale numesc un proprietar in funcia de reprezentant legal si de presedinte de asociatie
Presedintele de asociatie detine autoritatea si competenta sa reprezinte si sa apere interesele asociatiei si ale membrilor proprietari in relatiile cu tertii-inclusiv in instanta de judecata
Procedura de recuperare sume cu titlu de restanta in instanta poate fi desfasurata numai de catre reprezentantul legal al asociatiei de proprietari =presedinte,sau de catre persoana imputernicita oficial de catre acesta
Pentru model actiune si documente necesare ,studiati "Documente utile" in dreapta jos a paginii ,unde veti gasi intreaga procedura de parcurs
Demersul in instanta pentru recuperare sume cu titlu de restanta nu poate fi desfasurat de catre un proprietar ,ci numai de catre presedinte sau persoana imputernicita de catre acesta
Nu exista un formular tip. Fiecare actiune se motiveaza in fapt si in drept in functie de particularitatile fiecarei cauze.

Doar presedintele asociatiei poate reprezenta legal aceasta entitate.