Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract leasing actionar majoritar
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract leasing actionar majoritar

actionariatul firmei - asociat A administrator : 65%
asociat B 35%
Pentru achizitionarea in leasing a unui autoturism este necesara AGA. Trebuie ca aceasta AGA sa fie aprobata in unanimitate? Daca actionarul B se opune firma nu mai poate achizitiona autoturismul?
depinde ce aveti mentionat in Act Constitutiv, daca hotararile AGA se iau in unanimitate , nu puteti fara , in care contrar (majoritate simpla) asociatul A poate semna aga si singur