Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune pe baza de curatela?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune pe baza de curatela?

Socrul meu a murit,eu si sotul locuim in casa socrilor si dorim sa facem succesiunea.Sotul meu mai are doi frati care sunt de acord sa renunte la masa lor succesorala numai ca soacra mea a suferit un accident vascular cu grave sechele, gen dementa si ca atare nu poate semna nimic.Cum procedam in acest caz pt. ca eu nu am nici un act medical din care sa rezulte ca ea nu este in deplinatatea facultatilor mentale? Exista pobilitatea ca unul din frati sa paraseasca tara,poate incheia un act notarial sau poate da o declaratie prin care nu are nici o pretentie?
Fratele respectiv poate merge la un notar si da o declaratie cum ca nu accepta succesiunea. Pentru soacra dvs, daca afectiunile sunt de natura psihica, nu se aplica curatela; trebuie pusa sub interdicitie judecatoreasca si numit un tutore. Curatela se instituie doar in cazul persoanelor bolave fizic (sa zicem ca nu se pot deplasa) insa care nu au discernamantul afectat.