Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara PFA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara PFA

Cum se poate calcula o pensie alimentara , in cazul unui PFA (tatal)? Pe baza caror venituri avand in vedere ca nu este nimic fix? Multumesc
Pentru stabilirea pensiei de intretinere in favoarea copilului minor, se iau in considerare vaniturile realizate in ultimele 6 luni, indiferent daca acestea sunt obtinute prin salariu sau alte mijloace, in situatia dvs. Instanta va face media acestor venituri, in functie de care va stabili pensia.
Va multumesc pt raspuns.
Revin, insa, cu o intrebare: in calitate de PFA (fara alte venituri, cum arfi cel din salarii) trebuie sa iti platesti CAS, CASS, impozit... Veniturile luate in calcul sunt cele nete, nu? (Ceea ce ramane dupa plata impozitelor si taxelor)
Multumesc
In calcul sunt luate veniturile nete.