Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proba cu martori pentru recuperarea unei creante pe ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Proba cu martori pentru recuperarea unei creante pe care nu o pot dovedi cu inscrisuri

Daca vreau sa introduc o actiune in instanta, o actiune civila, si am ca proba cea cu martori...E vorba de recuperarea unei creante de aproape 2000 RON, fara sa am inscris doveditor, nimic....e acceptata utilizarea probei cu martori intr-un astfel de litigiu?
Nu prea, v-ar fi trebuit cu un inscris sub semnatura privata macar.
Exista ceva prevedere care impiedica acest mijloc de proba la suma asta? Vechiul Cod Civil avea la art.1191(1)"dovada actelor juridice al caror obiect are o valoare ce depaseste suma de 250 lei, nu se poate face decat sau prin act autentic, sau prin act sub semnatura privata". In Noul Cod Civil nu se mai gaseste o astfel de prevedere. Asta inseamna ca cea anterioara e abrogata? Sau mai ramane in vigoare?
Pt a stabili care cod civil se aplica in speta dvs ar trebui sa ne spuneti cand (data) s-a produs faptul juridic generator al creantei pe care doriti acum sa o recuperati.
Fapta s-a petrecut in 2010.
Art. 1191 din vechiul Cod civil este în vigoare. Potrivit art. 230, lit. a) din Legea nr. 71/2011 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil, el va fi abrogat atunci când va intra în vigoare Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă.
Art. 230
La data intrarii in vigoare a Codului civil se abroga:
a) Codicele civil (sau Codul civil din 1864), publicat in Monitorul Oficial nr. 271 din 4 decembrie 1864, nr. 7 din 12 ianuarie 1865, nr. 8 din 13 ianuarie 1865, nr. 8 din 14 ianuarie 1865, nr. 11 din 16 ianuarie 1865, nr. 13 din 19 ianuarie 1865, cu modificarile si completarile ulterioare, cu exceptia dispozitiilor art. 1169-1174 si 1176-1206, care se abroga la data intrarii in vigoare a Legii nr. 134/2010 privind Codul de procedura civila;