Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul individual de munca...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul individual de munca...

...incheiat cu un angajator presupune ca beneficiem de toate drepturile inscrise in contractul colectiv de munca la nivel national????
Prin incheierea contractului individual de munca nu se poate deroga de la prevederile contractului unic la nivel national, deci beneficiati de toate drepturile prevazute acolo.
Contractul individual de munca nu poate sa contina dispozitii contrare contractului colectiv de munca. Daca in CIM nu se prevad anumite drepturi din CCM, acest lucru nu inseamna ca aceste dispozitii nu se aplica.