Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CCM unic la nivel national vs CCM unic ramura
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CCM unic la nivel national vs CCM unic ramura

Buna seara,
in compania mea se face concediere colectiva . CCM pe societate a expirat in 31.12.2007 si de atunci nu s-a mai incheiat nici un fel de act aditional.In acest contract nu se prevad salarii compensatorii la concedierea colectiva.
Acest ultim contract pe societate, la inregistrarea la Directia de Munca a Munca Bucuresti, primea avizul favorabil , specificand ca indeplineste conditiile prevazute in ccm unic la nicel ramura transporturi.
Societatea figureaza dealtfel in anexa din ccm unic la nivel ramura transporturi in care se aplica acesta.
Acum, administratia, se foloseste de faptul ca avem codul CAEN 4523 (constructii cai ferate) si a decis acordarea unui salariu compensatoriu de 50 % din ultimul salariu brut al salariatului, conform prevederilor ccm unic la nivel ramura constructii (in ccm ramura constructii se prevede ca se aplica tutor societatilor care au codul CAEN 45, dar nu sunt nominalizate aceste societati, ca la transporturi).
1. evident, 50 % din ultimul salariu este sub prevederea din ccm unic la nivel national, si se poate regla aceasta chestiune cu o cerere in justitie.
2. intrebarea principala este daca la aceasta societate se aplica ccm pe ramura transporturi (am uitat sa spun ca aici se prevad 6 salarii compensatorii=D>, sau cel de la ramura constructii?
multumesc
Daca societatrea figureaza in Anexa 5 a CCM la nivel de ramura transporturi, atunci acest contract se aplica si in cazul dumneavoastra.
Si exact cum ati sesezat si dumneavoastra aceea prevedere din CCM la nivel de ramura constructii contine dispozitii contratr CCMUNN , ceea ce inseamna ca este ilegala.
In caz de neintelegeri la nivel de unitate, aveti posibilitatea sa va adresati instantei de judecata pentru a primi drepturile salariale cuvenite.
Contractele colective de muncă nu pot conţine clauze care să stabilească drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de muncă încheiate la nivel superior.
Prin urmare, CCM la nivel de ramura constructii contine dispozitii inferioare celor stabilite prin CCMN. In acest caz, potrivit art.78 alin.1 din CCMN, la incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii trebuie sa va acorde o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
In caz contrar, aveti posibilitatea de a va adresa instantei de judecata.