avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... recuperare bani dati cu imprumut
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

recuperare bani dati cu imprumut

In luna martie ac am dat unui prieten sub forma de imprumut suma de 50 milioane bani vechi , Mi-a promis ca in 3 luni imi da banii inapoi
N-as fi gindit o clipa ca intentiile lui sint neserioase si nu-mi va mai restitui banii
Mentionez ca banii i-am depus in contul surorii lui , iar el i-a ridicat cu cardul
Lamuriti-ma daca actionindu-l in judecata am sanse sa-l fac sa-mi restuie banii avind in vedere ca detin toate chitantele cu care am depus banii
Mai mult decit atit am mesaje scrise de el in care imi tot promite ca-mi da banii dar nimic nu se finalizaza
Acum , mai nou nu-mi mai raspunde deloc nici la telefon
As vrea un raspuns pertinent , edificator daca se merita sa il actionez in instanta avind in vedere ca am numai 2 probe prin care il pot acuza de rea credinta
1- chitantele cu care i-am depus banii in contul surorii lui ;
2- mesajele date de el pe tel mobil in care recunoaste ca are sa-mi datoreze banii
Pot constitui astea probe suficiente in instanta cu care pot sa cistig procesul si sa-l fac cumva sa-mi restituie banii?
Astept un raspuns edificator Si in speranta ca-mi veti raspunde, va multumesc anticipat , Mihaela
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 20:51, 13 Septembrie 2012
si totusi.....ati dat banii surorii si recuperati aceeasi bani de la frate? pentru sora banii pot fi considerati cadou daca nu este recunoscut faptul ca e un imprumut printr.un document. Iar mesajul ........mmmmmm cam greu. Ideea e ca v.ati pacalit. Cand e vb. de bani prieteni nu exista. Si ati aflat acum ca nu toti suntem la fel. Daca nu ma insel exista o prescriptie de 3 ani in care aveti dreptul sa va cereti inapoi banii. Va doresc rabdare si succes.
Este dificil a demonstra conventia incheiata de dvs si beneficiarul sumei,avand in vedere ca suma depusa in contul surorii a avut drept beneficiar pe fratele acesteia
In baza probelor pe care le detineti formulati plangere la parchet care va analiza si va dispune cercetarea existentei elementelor constitutive de fapte prevazute de legea penala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprumut intre persoane fizice nerestituit, posibilitati recuperare Relya Relya In ianuarie 2016 am imprumutat pe fratele prietenului meu cu suma de 15000euro pentru a si cumpara o casa.Cum eu ma aflam in afara tarii i-am facut un transfer ... (vezi toată discuția)
Recuperare bani împrumutați Daniella1981 Daniella1981 Bună ziua! Am avut o relație cu un bărbat, căruia i-am împrumutat, de-a lungul unui an ,3200 de lei. În luna decembrie, văzând că nu are de gând să ... (vezi toată discuția)
Am împrumutat o firmă cu bani, dar la bancă am specificat ,,depunere numerar''. persoana respectivă refuză să îmi restituie banii, am șanse să-i recuperez? Anne Mercadante Anne Mercadante Buna ziua, am depus de la o persoană fizică pe persoana juridică o sumă de bani fiind ca împrumut doar ca nu am specificat la banca împrumut ci depunere ... (vezi toată discuția)