Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce trebuie facut ptr a da o firma in judecata?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce trebuie facut ptr a da o firma in judecata?

Buna ziua,

Avem o firma care nu si-a respectat contractul si vrem sa o dam in judecata. Ce acte in afara de facturi, contract, dovada livrarii facturilor, taxa de timbru avem nevoie in instanta?????
Redactarea actiunii, scurgerea termenului de plata si toate documentele mentionate de dvs, in dublu exemplar depuse la instanta de judecata.
Toate actele doveditoare ale nerespectarii de catre acea firma a obligatiilor contractuale, in cate 2 copii semnate pentru conformitate, cererea catre instanta competenta in 2 exemplare, chitanta originala doveditoare a achitarii taxei judiciare de timbru (a carei valoare difera in functie de calea pe care alegeti sa o dati in judecata, respectiv este de 39 lei daca introduceti cererea in baza OG 5/2001 somatie de plata sau OUG 119/2007 ordonanta de plata, sau taxa la valoare pe drept comun) plus timbru judiciar.